Özellikler

2 Milyon

Nüfus

Türk Lirası (TRY)

Para Birimi

7642 km²

Alan

23℃ (73℉)

Ort. Sıcaklık

68 Milyar ₺

GSYH (2018)

33k ₺

GSYH Başına Düşen (2018)

3 saat ileri GMT

Zaman

Gaziantep Havaalanı

Havaalanı

Gaziantep güçlü sanayi ve ihracat potansiyeli ile uluslararası sermayeli şirketleri çekme noktasında önde gelen şehirlerden biridir. Gaziantep 68.300.915 TL Gayrisafi Yurt İçi Hasıla ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 9. Ekonomisidir. Gaziantep % 5,5 büyüme hızına sahip şehir potansiyeli ile Türkiye ortalamasının üzerindedir. Gaziantep gelişen sanayi alt yapısı ile yatırımcılar için önemli potansiyellere sahiptir. Gaziantep’ te bulunan 24 firma 2018 İSO ilk 500 sıralamasında, 33 firma ise ikinci 500. Sıralamasında yer almaktadır. İhracatta Yer Alan İlk 1000 Firma sıralamasında Gaziantep’ten 61 firma bulunmaktadır. Şehirde bulunan Organize Sanayi Bölgeleri bu büyümeyi destekler niteliktedir. 43 milyon 250 bin m2 alanıyla Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan Gaziantep OSB 5 bölgeden oluşmaktadır. 1, 2, 3 ve 4. bölgelerde yüzde 100, 5. bölgede ise yüzde 35’lik doluluk oranına ulaşılmıştır. 5 bölgede faaliyet gösteren 1020 işletme yaklaşık 150 bin kişiye istihdam sağlarken, bu bölgelerdeki firmalar dünyanın 180 ülkesine 7,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirmektedir. Gaziantep ülkenin en fazla ihracat yapan 6. kentidir. Bununla birlikte, %147 ihracatın ithalatı karşılama oranı ile 2,3 milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir şehirdir.


Sektörel olarak incelendiğinde Gaziantep parça halı üretiminde dünya üçüncüsü, makarna üretiminde Avrupa ikincisi, Nonwoven kumaş üretiminde Türkiye birincisi, ayakkabı üretiminde Türkiye ikincisidir. Gaziantep’te 155 farklı alanda üretim yapılmaktadır. Şehir gıda, tekstil, makine, kimya, plastik, çuval ve ambalaj sektörlerinde çok önemli merkezdir. Türkiye’nin makarnada %84, makine halısında %79, elyaf iplikte %80, ayakkabıda %67 üretim kapasitesine sahiptir.


Gaziantep gelişim sanayi ve ihracat potansiyelini büyük ölçüde stratejik konumuna borçludur. Şehir stratejik konumu gereği Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e açılan kapısı konumundadır. İpekyolu’nun bereketli toprakları üzerinde bulunan Gaziantep tarihi boyunca yerli ve yabancı sermayenin gözdesi olmuştur. Gaziantep’i merkez alıp 5 saatlik uçuş mesafesinde 2 milyara yakın insana ulaşmanın imkânı bulunmaktadır. Bu stratejik konum; 16 farklı saat diliminde pazara kolay erişim imkânı sunmaktadır.


Yatırım kapasitesini sürekli kılan bir diğer etken ise; Gaziantep’in canlı iç pazar yapısını oluşturan genç, dinamik, kalifiye ve artan genç nüfustur. Verimli iş gücü Gaziantep ekonomisini sürekli besler pozisyondadır. Şehirde bulunan 4 üniversite kalifiye iş gücünü desteklemektedir. Aynı zamanda bölgenin sürekli göç alması çalışan nüfus oranını her geçen gün arttırmaktadır.


GAZİANTEP'TE YATIRIM YAPMAK İÇİN 8 NEDEN
  • 1. Güçlü Ekonomi
  • 2. Geniş İç ve Dış Pazarlar
  • 3. Stratejik Konum
  • 4. Genç Nüfus
  • 5. Sektörel Avantajlar
  • 6. Teşvikler
  • 7. Lojistik Üssü Potansiyeli
  • 8. Kamu Özel Sektör İşbirliği