Kir Tutmayan Araba Nissan, JAPONYA

Nissan sahiplerinin arabalarını asla bir daha yıkamamaları için Nanoteknoloji firması Nano laboratuvarlarıyla birlikte İngiltere’deki Nissan Teknik Merkezinde boya geliştirildi. Hem Nissan Note’u hem de EV Nissan Leaf’i boyayla kapladılar. Boya, yağ ve suya dayanıklı olacak şekilde formüle edilmiş ve bu kaplama ile kirli sıvı sıçraması arasında bir hava tabakası oluşturulmuş. Bu hava tabakası, kirin araç yüzeyine yapışmasını önlüyor.

Sanat Müzesi Louvre Paris, FRANSA

Fransa'nın başkenti Paris’te bulunan dünyanın en büyük sanat müzesi Louvre, ziyaretçilere sanal gerçeklik deneyimi yaşatmak için HTC VIVE Arts ile iş birliği yaptı. Proje kapsamında Leonardo da Vinci’nin ikonik portresi Mona Lisa, üç boyutlu hale getirildi. Sanat tarihinin en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Paris’teki  Louvre Müzesi, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir projeye imza attı. 

2030 yılı Türkiye'nin Hedefi İzmir, TÜRKİYE

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tırıs, güneş enerjisi platformu Solarbaba tarafından düzenlenen "SolarVizyon 2019" etkiliğinde yaptığı konuşmada, mevcut hızla devam edilmesi halinde 2050'de güneş enerjisinin en önemli tüketim kaynağı olacağına dikkati çekti. "2030 için Türkiye'nin hedefi, güneş enerjisinde en az 30 bin megavat kurulu güce ulaşmak olmalı. Özellikle çatılarımızda 10 yılda en az 10 bin megavatlık kurulum bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Döner Bariyer Sistemi Subang Jaya, MALEZYA

Trafik kazalarındaki can kaybını ciddi oranda azaltması beklenen Döner Bariyer (Rolling Barrier) sistemi Pilot program dahilinde Malezya'daki Subang Havaalanı ‘na giden otoyol üzerinde 100 metrelik bir alana yerleştirilmiş, yolun eğimli ve kazaya müsait olması nedeniyle pilot nokta olarak burası seçilmiş. Döner Bariyer, hayat kurtarmanın yanı sıra araçlarda meydana gelebilecek ciddi hasarları da önleyecek.

Squat ile Metro Bileti Moskova, RUSYA

Moskova metrosunda devreye giren yeni sistemle 30 squat yapan her kişi gideceği yer için bedava bilet hakkı kazanıyor. Yaş farkı olmadan yolcuların yapması gereken tek şey hareketleri değerlendirecek olan makinenin önünde yerini almak ve bunu mini egzersizi tamamlamak. Bu sistemle birlikte bedava yolculuk yapmak isteyenlerin farklı bir yol aramadan kısa bir egzersiz yapmaları teşvik ediliyor.

Su Baskınları için Emici Asfalt Roterdam, HOLLANDA

Hollanda'da inşaat mühendisleri tarafından geliştirilen suyu emip kanalizasyona aktaran asfalt sistemi yaptılar. VolkerWessels adındaki Hollanda inşaat şirketinin bu projesi Rotterdam şehrinde bir pilot uygulamada hayata geçirilecek. Şu an fikir konsept aşamasında olsa da şirkete göre 3 yıl içerisinde çevreyle dost yollar geliştirilebilir.

Robot Sophia Hong Kong

Hanson Robotics'in beyin takımı tarafından geliştirilen bu insansı robot yaratılırken hedeflenenler; insanları rahatsız etmeyecek bir görüntüye ve gerçek insanlara hitap edebilecek estetiğe ve bütünleşik sosyal duyarlılığa sahip olmasıydı. Robot Sophia'nın yaratımında sosyal zekanın daha iyi anlaşılabilmesi için sosyal insan bilimsel ve sanatsal yönler de dahil olmak üzere mümkün olan tüm detaylarda gösterilmeye çalışıldı.

Dijital Sanat Müzesi Tokyo, JAPONYA

Tokyo'nun Odaiba adasındaki Dijital Sanat Müzesi, 10 bin metrekarelik üç boyutlu bir alanda 520 bilgisayar ve 470 projektör ile sizi gerçek dünyadan koparıp dijital bir dünyaya sürüklüyor. Borderless teması; "sanatlar arasında", "ziyaretçiler arasında" ve "bir kişi ile diğeri" arasındaki sınırları yok etme amacını taşıyor. Fantastik bir dünyanın içerisinde kendinize kaybedeceğiniz teamLab Borderless beş ana sergiden oluşuyor.

Engelsiz Araba Kenguru Teksas, ABD

ABD'nin Teksas eyaletinde özel bir şirketin ürettiği Kenguru isimli araç, tekerlekli sandalye kullananlar için geliştirildi. Tek kişilik olan arabanın yukarıya açılır arka kapısı sayesinde şoför tekerlekli sandalyesi ile birlikte arabaya binebiliyor. Elektrikli olan Kenguru, tek seferlik şarjı ile 8 saat seyir edebiliyor. Saatte 40 kilometre hıza ulaşabilen araç 290 kilogram ağırlığında.  Arabanın satış fiyatı ise 25 bin dolar .

Engelsiz Kale Stockholm, İSVEÇ

Şehrin tarihi bölümünü erişilebilir hale getirmek için çalışan İsveç Ulusal Mülk Kurulu, Bununla ilgili yapılan bir çalışmada kaleye erişilebilirlik tarihi dokuyu bozmadan imkansız gibi gözükürken bunun yolunu aynı taşlardan yapılan bir asansör tasarlayarak bulmuşlar. 400 bin euro'ya malolmuş ama kurul ; "Geleceğe bıraktığımız değere bakınca bedeli ölçülemez" diyor. Aynı şekilde tarihi şehirdeki arnavut kaldırımlarının bir bölümü tekerlekli sandalyelerin rahat kullanımı için aynı dokuda düz taşlarla döşenmiş. Yaratıcı çözümler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.

Etkin Vatandaş Programı Moskova, RUSYA

Bu program vasıtasıyla şehir sakinleri memurlar ve kamu hizmetlileri ile direkt etkileşime geçebilirler, bu yönüyle bu program şehir yönetimi için bir geribildirim kanalıdır. Örneğin parkta eksik olan çöp konteynerleri, karo taşı sökülmüş kaldırımlar, düzensiz şebeke gerilimi vb. durumlar için şehir sakinleri mobil uygulamaları üzerinden direkt olarak yetkililere ulaşabilirler.

Akıllı Yol Projesi Santander, İSPANYA

Santander şehrinde kaldırım altına gizlenmiş bir IoT sensör sistemi, ücretsiz park yerlerinin tanımlanması ve yakındaki sürücülerin dijital sokak işaretleri aracılığıyla mevcut alanlara yönlendirilmesini sağlayan bir projedir. Proje, diğer projelerle birlikte şehirdeki tıkanıklığı ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaktadır. IoT sensörleri ayrıca trafik düzenlemeleri, bakım ihtiyaçları, gürültü seviyeleri ve diğer çevresel koşullar hakkında veri toplayan otobüslere, taksilere ve sokak lambalarına da yerleştirilmiştir.

Halkla İlişkiler Robotları Uluslararası Robotik Federasyonu

Halkla ilişkiler robotları pazarı sağlam bir büyüme için belirlendi. Uluslararası Robotik Dünya Robotları 2018 Servis Robotları Federasyonu raporuna göre, 2018 yılında, halkla ilişkiler robotlarının satışları 2017 yılında% 53 arttı ve tahmini 7.000 adet satıldı. 2019 ve 2021 arasında, yıllık %37'lik bir bileşik büyüme oranını (CAGR) temsil eden yaklaşık 40.500 adet satılacak.