Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bülten Bülten linki için tıklayınız

Çalışanı Olmayan Huawei Mağazası Açıldı New Story, Güney Meksika

Çin’in Wuhan şehrindeki insansız mağaza silindirik bir tasarıma sahip. Mağazada bir büyük iki de küçük robotik kol çalışıyor. Çalışanı olan mağazalarda bildiğiniz gibi vardiya sistemi söz konusu ve genellikle 7/24 açık olmuyor. Bu mağaza ise çalışanı olmaması sayesinde 7/24 faaliyet gösterebiliyor. Müşteriler, müşteri alanına yerleştirilmiş ekran üzerinden ürünlerini satın alabiliyor. Müşterinin siparişi tamamlamasının ardından büyük robot ürünü alıyor ve onu küçük robotun alabileceği dağıtım noktasına yerleştiriyor.

Araç Yangın Söndürme Battaniyesi Bridgehill, Norveç

Norveçli bir şirket olan Bridgehill Yangın Battaniyesi adlı yeni bir araba yangın battaniyesi üzerinde çalışıyor, yangını oksijeni yok ederek bastırmak için aracı kaplayarak yangını hızla kontrol etmenizi sağlıyor. Özel bir malzemeden üretilen yangın battaniyesi yangın başlangıcında alevin üzerine atılarak söndürmeye yarıyor. Yangın battaniyeleri yangın esnasında hem kaçış amaçlı hem de söndürme amaçlı kullanılabilmektedir. Özel bir kumaştan üretilmiştir ve havayla teması kestiği için yangını kolay bir şekilde söndürebilmektedir.

Şarj Problemini Ortadan Kaldıran Pil Teknolojisi! Monash Üniversitesi, Avustralya

Kullanmakta olduğumuz cihazların çoğunun bataryası Lityum-İyon (Li-Ion) teknolojisi ile üretiliyor. Araştırmacılar ise uzun bir süredir konuşulan Lityum-Kükürt piller üzerinde çalışıyor. Ekibin üzerinde çalışıp geliştirdiği bu pillerin, telefonlarda kullanıldığında 5 güne kadar şarj kullanım süresi sunacağı iddia ediliyor. Laboratuvar ortamında üretilen ve geliştirme sürecine devam edilen teknolojinin, tüketicilere ne zaman ulaşacağı konusunda kesin bir öngörü bulunmuyor. Monash Üniversitesi’nin araştırma ekibi geliştirdikleri pilin patentini de aldılar ve pili laboratuvardan çıkarıp test sürecine başlayacaklar.

Tarımsal Sulamada Yapay Zeka Dönemi Netafim

Netafim, yapay zekaya sahip sulama sistemi NetBeat‘in tanıtımını yaptı. NetBeat ile gelişmiş kurumsal çiftliklerden, en küçük ölçekli üreticiye kadar kişiselleştirilmiş günlük sulama stratejileri oluşturarak maliyet ve verimlilik avantajları sağlanması hedefleniyor. Netbeat bilgisayar, tablet ve telefon üzerinden kumanda edilebiliyor.

3D Teknolojisi ile Oluşturulmuş Dünyanın İlk Mahallesi New Story, Güney Meksika

New Story isimli şirket, maddi olarak kötü durumda olan aileler için bir proje başlattı. Kar amacı gütmeyen bu projeyle ise 3D teknolojisi ile evler inşa ediliyor. Güney Meksika’da kırsal bir alanda inşa edilen 3D evlerle bir mahalle oluşturuluyor. 33 metrelik dev bir 3D yazıcı ile yapılan 500 metrekarelik evlerin çatıları ve pencereleri tamamlandı. New Story şirketi, bu yeni inşaat modelinin maddi olarak sıkıntı yaşayan topluluklara uygun fiyatlı konut için çözümün bir parçası olabileceğine inanıyor.

Takasbank'ın blokzincir tabanlı transfer platformu hizmete girdi İstanbul, Türkiye

İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ'den (Takasbank), yapılan açıklamada; "Blokzincir teknolojisi üzerine yapılan çalışmaların ilk ürünü olarak dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blokzincir teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyan ve marka adı 'BiGA Dijital Altın' olan projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubunun bir üyesi olarak, ülkemiz ekonomisine yerli ve milli bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Okyanustan plastik toplama projesinde ilk başarı Pasifik Okyanusu

Hollandalı bilim insanları tarafından okyanuslardaki plastik atıkları toplamak için geliştirilen düşük maliyetli proje, ilk başarısını elde etti. Pasifik Okyanusu'nda Türkiye'nin üç katına yakın bir alana yayılan atık yığınının olduğu bölgeye bırakılan 600 metre uzunluğundaki bariyerde, bir tonluk balık ağlarından kamyon lastiklerine ve mikroplastiklere kadar çok sayıda atık toplandı.

‘Yerli Akıllı Baston’ en iyi icatlardan birisi oldu WeWALK, Türkiye

Görme engelliler için geliştirilen yerli akıllı baston WeWALK 2019 yılının en iyi icatları arasında gösterildi. Vestel ve Young Guru Academy’nin (YGA) desteklediği WeWALK dünyanın en çok okunan haber dergisi Time tarafından 2019’un en iyi icatlarından biri olarak seçildi. Dünyanın en prestijli yayınlarından olan Time, WeWALK’u hem yazılı hem de dijital mecrada duyurdu.

Bluetooth’un isminin tarihi 10. yüzyıla dayanıyor.958 – 986 tarihleri arasında hüküm sürmüş Danimarka Kralı Harald “Blatand” Gormsson, o dönemde dağınık ve derebeylikler halinde bulunan Danimarka ve Norveç’i tek çatı altında birleştirmek istiyordu. Sonunda bunu başardı. Kral Gormsson, aynı zamanda mavi/gri bir renge dönüşen çürük dişi nedeniyle Danimarka dilinde Blåtand olan ve İngilizceye “bluetooth” olarak çevrilen “mavi diş” olarak biliniyordu. Yaklaşık 1000 yıl sonra ise teknoloji devi 3 marka; Intel, Nokia ve Ericsson 1996 yılında kısa mesafe radyo frekansı (RF) teknolojisi üzerinde çalışıyordu. Daha sonra bir ortaklık kurarak bu proje için bir araya geldiler. Intel’den gruba “bluetooth” isminin verilmesi teklif edildi. Bunun sebebi ise Kral Harald’ın İskandinavya’yı birleştirdiği gibi bu yeni teknolojinin de mobil cihazları birleştirip bir araya getirecek olmasıydı. Kral Harald, bu teknolojiye sadece ismini vermekle kalmadı aynı zamanda logoda da “King Blåtand” ın baş harfleri kullanıldı.

Dünyanın 3D Yazıcıyla 'Yazdırılan' En Büyük Evi Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai'de 640 metrekarelik bir alanda 9,5 metre yüksekliğe ulaşan bir bina yapıldı.  "Bu binayı özel kılan ne?" derseniz ancak bu bina, robotik inşaat şirketi Apis Cor tarafından inşa edilen ve 3 boyutlu yazıcıyla yazdırılan dünyanın en büyük evi. Dubai Belediyesi için inşa edilen yapı iki katlı. Şirket, yazıcının içinden geçebilmesi için alçıdan yapılma bir materyal üretti. Teknolojinin rutubetsiz ve sıcaklık  kontrolünün olmadığı zor koşullarda da işe yaradığını göstermek için baskı işi açık havada yapıldı.

Türk Bilim İnsanı, Yeni Bir Algoritma Geliştirdi Hayfa Üniversitesi, İsrailTürk Bilim İnsanı, Sualtı Fotoğraflarından Suyu Kaldıran Bir Algoritma Geliştirdi Sualtı fotoğraflarından suyu kaldırarak gerçek renk ve görüntüler elde eden bir algoritma geliştirildi. Sea-thru adı verilen devrim niteliğindeki teknoloji, Hayfa Üniversitesi'nden Tali Treibitz ile ortak çalışan MIT‘ den okyanus bilimci ve mühendis Derya Akkaynak tarafından geliştirildi.  Fotoğraflardan suyu kaldıran teknolojinin nasıl çalıştığına ilişkin bilimsel açıklama yapılmasa da, Scientific American tarafından paylaşılan videoda ne kadar başarılı olduğu açıkça görülüyor.

Kum torbası makinesi Paulls Construction Equipment, Şikago

Şikago merkezli Paulls Construction Equipment şirketinin geniş ekipman filosundan biri olan Sandmaster bir mini yükleyicidir. Beko veya ekskavatör ile kullanılabilen basit bir aksesuar. Yoğun manuel işçiliğe gerek kalmadan kum torbalarını hızlı bir şekilde doldurmak, taşımak ve yerleştirmek için kullanılmaktadır. Zamandan tasarruf etme ve daha fazla verimlilik yaratma açısından  etkili bir çözüm sunmaktadır.

Yapay Sinir Hücreleri Bath Üniversitesi, İngiltere

Gerçek Sinir Hücreleri Gibi Davranan Yapay Sinir Hücreleri Geliştirildi Bath Üniversitesi’nden bilim insanları, insanların sinir hücreleri ile neredeyse aynı silikon mikroçipler geliştirmeyi başardılar. Küçük silikon çipler, omurilik yaralanması ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Bath Üniversitesi’nde fizikçi ve yapay sinir hücreleri ile ilgili makalenin yazarlarından olan Alain Nogaret, “Şimdiye kadar nöronlar, kara kutular gibiydi. Ancak kara kutuyu açıp, içine bakmayı başardık. Çalışmamız bu zamana kadarki yaklaşımı değiştiriyor. Çünkü nöronların elektriksel özelliklerini çok ayrıntılı bir şekilde üretmek için sağlam bir yöntem sunuyor” dedi. 

Akıllı Şişe LifeFuels, ABD

ABD’li meşhur içecek üreticisi Keurig Dr.Pepper tarafından finansman desteği sağlanan teknoloji firması LifeFuels, dünyada bir ilk olduğunu iddia ettiği akıllı şişesini tanıttı. Bu şişe, akıllı telefonlardaki bir uygulama ile bağlantılı olarak çalışıyor ve hem beslenme hem de sıvı alım konusunda hedefleri takip etmeyi kolaylaştırıyor. Şişeler, doğal aromalı FuelPodlar kullanıyor. Bu FuelPodlar da su ile karıştıklarında çeşitli aromalar yayıyor. Ayrıca suyu elektrolit ve antioksidanlar açısından zenginleştirdikleri iddia ediliyor. 500 ml’lik şişelerin bataryası yedi gün dayanıyor. Ayrıca bir şişede 3 taneye kadar FuelPod bulunabiliyor. Her bir Pod’un ömrü 30 defaya kadar aromalı içecek yapacak seviyede oluyor. Şişe insanlara gün içinde su içmeleri gerektiğini de hatırlatıyor.

Otomobil Sektörünün Kurallarını Baştan Yazacak Teknoloji Bosch, ALMANYAAlman teknoloji devi Bosch, otomobillerin gösterge paneli ve multimedya sistemlerinde gözlük kullanımına gerek olmayan 3 boyutlu ekranları getiriyor ve çok geniş bir ürün paleti üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bosch'un üzerinde çalıştığı bu yeni teknoloji otomobillerde kullanılmak üzere geliştirilen 3 boyutlu ekranları içeriyor. Bu teknolojinin dikkat çekici yanları ise ekranların üç boyutlu kullanılabilmesi için gözlük kullanmanın gerekli olmaması, şoförün bu teknolojiyi kullanmak için herhangi bir pozisyon değişikliğinde bulunmaması. Böylece bu teknolojinin kullanılacağı otomobillerde şoförler, gözlerini yoldan ayırmadan gösterge panelini kolaylıkla yönetebilecekler. Bosch'a göre bu teknoloji sayesinde şoförlere yolun ilerleyen kısımlarıyla ilgili bilgiler verilecek ve ayrıca bir şoför, aracını park etmeye çalışırken çevresini 3 boyutlu olarak takip edebilecek. Bu da şoförün daha güvenli bir şekilde trafikte olmasını sağlayacak.

Çin Kriptografi Üzerine Yoğunlaşıyor Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, ÇİNÇin’deki 13. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan kriptografi yasasını meclisten geçirdi. Bu yasa genel olarak kriptografi konusunu düzenleyecek. Bahsi geçen yasa kriptografi uygulaması ve şifre yönetimi için standartlar koymayı amaçlıyor. Bununla beraber, düzenleme ile kriptografinin rolünü düzenlemek, kamu şifreleme çalışmalarına öncülük etmek, endüstri için rehberler ve politikalar oluşturmak amaçlanıyor.

Kir Tutmayan Araba Nissan, JAPONYA

Nissan sahiplerinin arabalarını asla bir daha yıkamamaları için Nanoteknoloji firması Nano laboratuvarlarıyla birlikte İngiltere’deki Nissan Teknik Merkezinde boya geliştirildi. Hem Nissan Note’u hem de EV Nissan Leaf’i boyayla kapladılar. Boya, yağ ve suya dayanıklı olacak şekilde formüle edilmiş ve bu kaplama ile kirli sıvı sıçraması arasında bir hava tabakası oluşturulmuş. Bu hava tabakası, kirin araç yüzeyine yapışmasını önlüyor.

Sanat Müzesi Louvre Paris, FRANSA

Fransa'nın başkenti Paris’te bulunan dünyanın en büyük sanat müzesi Louvre, ziyaretçilere sanal gerçeklik deneyimi yaşatmak için HTC VIVE Arts ile iş birliği yaptı. Proje kapsamında Leonardo da Vinci’nin ikonik portresi Mona Lisa, üç boyutlu hale getirildi. Sanat tarihinin en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Paris’teki Louvre Müzesi, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir projeye imza attı.

2030 yılı Türkiye'nin Hedefi İzmir, TÜRKİYE

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tırıs, güneş enerjisi platformu Solarbaba tarafından düzenlenen "SolarVizyon 2019" etkiliğinde yaptığı konuşmada, mevcut hızla devam edilmesi halinde 2050'de güneş enerjisinin en önemli tüketim kaynağı olacağına dikkati çekti. "2030 için Türkiye'nin hedefi, güneş enerjisinde en az 30 bin megavat kurulu güce ulaşmak olmalı. Özellikle çatılarımızda 10 yılda en az 10 bin megavatlık kurulum bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Döner Bariyer Sistemi Subang Jaya, MALEZYA

Trafik kazalarındaki can kaybını ciddi oranda azaltması beklenen Döner Bariyer (Rolling Barrier) sistemi Pilot program dahilinde Malezya'daki Subang Havaalanı ‘na giden otoyol üzerinde 100 metrelik bir alana yerleştirilmiş, yolun eğimli ve kazaya müsait olması nedeniyle pilot nokta olarak burası seçilmiş. Döner Bariyer, hayat kurtarmanın yanı sıra araçlarda meydana gelebilecek ciddi hasarları da önleyecek.

Su Baskınları için Emici Asfalt Roterdam, HOLLANDA

Hollanda'da inşaat mühendisleri tarafından geliştirilen suyu emip kanalizasyona aktaran asfalt sistemi yaptılar. VolkerWessels adındaki Hollanda inşaat şirketinin bu projesi Rotterdam şehrinde bir pilot uygulamada hayata geçirilecek. Şu an fikir konsept aşamasında olsa da şirkete göre 3 yıl içerisinde çevreyle dost yollar geliştirilebilir.

Robot Sophia Hong Kong

Hanson Robotics'in beyin takımı tarafından geliştirilen bu insansı robot yaratılırken hedeflenenler; insanları rahatsız etmeyecek bir görüntüye ve gerçek insanlara hitap edebilecek estetiğe ve bütünleşik sosyal duyarlılığa sahip olmasıydı. Robot Sophia'nın yaratımında sosyal zekanın daha iyi anlaşılabilmesi için sosyal insan bilimsel ve sanatsal yönler de dahil olmak üzere mümkün olan tüm detaylarda gösterilmeye çalışıldı.

Dijital Sanat Müzesi Tokyo, JAPONYA

Tokyo'nun Odaiba adasındaki Dijital Sanat Müzesi, 10 bin metrekarelik üç boyutlu bir alanda 520 bilgisayar ve 470 projektör ile sizi gerçek dünyadan koparıp dijital bir dünyaya sürüklüyor. Borderless teması; "sanatlar arasında", "ziyaretçiler arasında" ve "bir kişi ile diğeri" arasındaki sınırları yok etme amacını taşıyor. Fantastik bir dünyanın içerisinde kendinize kaybedeceğiniz teamLab Borderless beş ana sergiden oluşuyor.

Engelsiz Araba Kenguru Teksas, ABD

ABD'nin Teksas eyaletinde özel bir şirketin ürettiği Kenguru isimli araç, tekerlekli sandalye kullananlar için geliştirildi. Tek kişilik olan arabanın yukarıya açılır arka kapısı sayesinde şoför tekerlekli sandalyesi ile birlikte arabaya binebiliyor. Elektrikli olan Kenguru, tek seferlik şarjı ile 8 saat seyir edebiliyor. Saatte 40 kilometre hıza ulaşabilen araç 290 kilogram ağırlığında. Arabanın satış fiyatı ise 25 bin dolar .

Engelsiz Kale Stockholm, İSVEÇ

Şehrin tarihi bölümünü erişilebilir hale getirmek için çalışan İsveç Ulusal Mülk Kurulu, Bununla ilgili yapılan bir çalışmada kaleye erişilebilirlik tarihi dokuyu bozmadan imkansız gibi gözükürken bunun yolunu aynı taşlardan yapılan bir asansör tasarlayarak bulmuşlar. 400 bin euro'ya malolmuş ama kurul ; "Geleceğe bıraktığımız değere bakınca bedeli ölçülemez" diyor. Aynı şekilde tarihi şehirdeki arnavut kaldırımlarının bir bölümü tekerlekli sandalyelerin rahat kullanımı için aynı dokuda düz taşlarla döşenmiş. Yaratıcı çözümler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.

Etkin Vatandaş Programı Moskova, RUSYA

Bu program vasıtasıyla şehir sakinleri memurlar ve kamu hizmetlileri ile direkt etkileşime geçebilirler, bu yönüyle bu program şehir yönetimi için bir geribildirim kanalıdır. Örneğin parkta eksik olan çöp konteynerleri, karo taşı sökülmüş kaldırımlar, düzensiz şebeke gerilimi vb. durumlar için şehir sakinleri mobil uygulamaları üzerinden direkt olarak yetkililere ulaşabilirler.

Akıllı Yol Projesi Santander, İSPANYA

Santander şehrinde kaldırım altına gizlenmiş bir IoT sensör sistemi, ücretsiz park yerlerinin tanımlanması ve yakındaki sürücülerin dijital sokak işaretleri aracılığıyla mevcut alanlara yönlendirilmesini sağlayan bir projedir. Proje, diğer projelerle birlikte şehirdeki tıkanıklığı ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaktadır. IoT sensörleri ayrıca trafik düzenlemeleri, bakım ihtiyaçları, gürültü seviyeleri ve diğer çevresel koşullar hakkında veri toplayan otobüslere, taksilere ve sokak lambalarına da yerleştirilmiştir.

Halkla İlişkiler Robotları Uluslararası Robotik Federasyonu

Halkla ilişkiler robotları pazarı sağlam bir büyüme için belirlendi. Uluslararası Robotik Dünya Robotları 2018 Servis Robotları Federasyonu raporuna göre, 2018 yılında, halkla ilişkiler robotlarının satışları 2017 yılında% 53 arttı ve tahmini 7.000 adet satıldı. 2019 ve 2021 arasında, yıllık %37'lik bir bileşik büyüme oranını (CAGR) temsil eden yaklaşık 40.500 adet satılacak.